Gynekologická fyzioterapie Hranice- Mgr. Nikola Gocálová

20.11.2022

S čím umí (uro)gynekologická fyzioterapie pomoci?

 • funkční sterilita (potíže s otěhotněním) 
 • funkční infertilita (potíže s donošením plodu)
 • inkontinence moči a stolice
 • bolestivá menstruace (dysmenorea)
 • bolesti při pohlavním styku (dyspareunie)
 • fyzioterapie po porodu-více info ve článku zde: Fyzioterapie po porodu (péče během šestinedělí i po něm, poruchy pánevního dna, diastáza, jizvy po císařském řezu/nástřihu, podpora zavinování dělohy, šátkování, tejpování,...)
 • fyzioterapie v těhotenství- prevence a terapie bolestí pohybového aparátu, příprava pánevního dna na porod, šátkování, práce s Rebozem, tejpování,...
 • fyzioterapie po gynekologických operacích- hysterektomie, endometrióza apod
 • bolesti kostrče, úrazy kostrče
 • příprava na IVF
 • terapie jizev a srůstů- po císařském řezu, nástřihu, laparoskopii,… 

Jak to probíhá?

 1. Anamnéza- Probereme společně Vaše potíže, zda se s něčím léčíte, prodělané operace apod.
 2. Vyšetření- Vyšetření stavu pohybového aparátu- měkké tkáně, svaly, klouby, diagnostika svalů pánevního dna, vyšetření jizev, diastázy,...Cílem anamnézy a vyšetření je zjištění příčiny potíží, na které budeme následně pracovat.
 3. Terapie- Průběh terapie je individuální a závisí na výsledcích anamnézy a vyšetření. Kombinuji podle potřeby techniky měkkých tkání a mobilizace kloubů, metodu Ludmily Mojžíšové, Dynamickou neuromuskulární stabilizaci (DNS) dle prof. Koláře, práci s pánevním dnem, terapii jizev a jiné.

Diagnostika funkce pánevního dna

V rámci vyšetření je někdy potřeba vyšetřit také funkci svalů pánevního dna. Toto vyšetření se provádí přes pochvu nebo konečníkJe možné zjistit svalovou sílu, výdrž, schopnost relaxace nebo třeba reakci na stresové manévry (kašel, kýchnutí,...). Dále zjistíme napětí svalů pánevního dna, citlivost, pohyblivost kostrče, stav jizvy po nástřihu apod. V případě zjištění nějaké patologie ji rovnou ošetříme.

Vyšetření pánevního dna je důležitou součástí gynekologické fyzioterapie. Díky němu můžeme lépe zacílit terapii a slouží také jako zpětná vazba pro pacientku i terapeutku, kdy můžeme porovnat hodnoty před zahájením terapií a po jejich ukončení. 

Toto vyšetření neprovádím při první návštěvě! Vždy se předem domluvíme, jaký druh vyšetření je vhodný konkrétně pro Vás, vše Vám podrobně vysvětlím a budete mít čas se sama rozhodnout, zda jej chcete absolvovat nebo ne. Není se tedy čeho bát :)

Možnosti objednání

Na gynekologickou fyzioterapii se můžete objednat jako samoplátci nebo s předpisem od lékaře- Poukaz na vyšetření/ošetření FT. 

Objednávky přijímáme na tel. čísle fyzio ambulance- 776211176 nebo na mail gocalova.n@seznam.cz.

Info pro maminky- V případě, že neseženete hlídání pro dítě/děti, můžete je vzít s sebou :)

*Pokud máte jakékoli dotazy, chcete zkonzultovat vhodnost gynekologické fyzioterapie nebo její průběh, kontaktujte mě na mail: gocalova.n@seznam.cz.


*Workshopy                                                                Pravidelně pořádáme také workshopy- Pánevní dno a Těhotenství & šestinedělí pohledem fyzioterapie. Aktuálně vypsané termíny workshopů najdete v sekci Přednášky a workshopy.