Vbočené kotníky neznamenají automaticky ploché nohy!
.Pár příkladů z mnoha, které se objevují u nás v ambulanci. Pacient- 11 let (1. a 2. fotka pod článkem), u lékaře diagnostikováno oboustranné plochonoží 2. stupně a doporučeny vložky do bot na podporu podélné klenby. Tento pacient má však klenby plně funkční, což jsme vyšetřili jak staticky na podoskopu, tak i v dynamice a zatížení. Problémem jsou v tomto případě vbočené kotníky, které způsobují řetězení poruchy do vyšších segmentů. V důsledku toho nacházíme u pacienta "kolena do X", sešikmení a anteverzi pánve, skoliotické držení těla a oslabené bříško. Vše způsobené právě vbočením kotníků.
Vložky na podporu podélné klenby nohou jsou tedy v tomto případě úplně zbytečné, protože poruchu nijak nezkorigují a pacientovi nepomůžou.
Jak v těchto případech NEfungují vložky si můžeme ukázat na fotce nohy mladé slečny (3. fotka). Opět vbočení kotníků a vložky na podporu podélné klenby. Jak můžete sami vidět, po postavení pacientky na vložku, kterou nosí v obuvi, opravdu nedochází ani k minimálnímu zlepšení a korekci!
Nejlepším řešením je u pacientů s tímto nálezem komplexní individuální fyzioterapie, během které se budeme věnovat nejen terapii nohy a centraci dolních končetin, ale většinou je potřeba zapracovat také na držení těla a hlubokém stabilizačním systému.
V ideálním případě by měl při péči o pacienta s poruchou nohy spolupracovat ortoped/podiatr, fyzioterapeut a protetik. Bohužel se to děje poměrně zřídka a v důsledku toho vznikají případy podobné těm, které jsme popsali výše- nesprávná diagnostika, zbytečné vložky, řešení skutečného problému pozdě a někdy i zřetězení poruchy až do postavení pánve a páteře.